Εκδήλωση Ηλιάτορα για το δικαίωμα των ΑΜΕΑ στη ζωή και στη μόρφωση
![](https://kalamaria-axizei.gr/wp-content/uploads/2023/09/ilia1-991x564.jpg)
Την Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου πραγματοποιήθηκε μία όμορφη εκδήλωση στο Σωματείο Γονέων και Κηδεμόνων ατόμων με αναπηρία “Ηλιατορας”. Γονείς και ειδικότητες που ασχολούνται με ΑΜΕΑ ( κοινωνικοί λειτουργοί, εκπαιδευτικοί, συνοδοί) μιλήσανε για το αναφαίρετο δικαίωμα των ατόμων ΑΜΕΑ στη ζωή και στη μόρφωση τους. Παράλληλα υπήρχε μία κοινή δράση με παιδιά ΑΜΕΑ και μη.
![](https://kalamaria-axizei.gr/wp-content/uploads/2023/09/ilia1-768x1024.jpg)
![](https://kalamaria-axizei.gr/wp-content/uploads/2023/09/ilia3-768x1024.jpg)
![](https://kalamaria-axizei.gr/wp-content/uploads/2023/09/ilia2-768x1024.jpg)
Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν οι υποψήφιοι Έφη Πικούνη, Φανή Γκούμα, Πέτρος Καρακασίδης, Δημήτρης Κουσίδης και Καλλιόπη Κουτουνιδου.